Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.
V online sázení a VLT není rozdíl!
13. 03. 2014
Podle informací uveřejněných v MF DNES v pondělí 10. března 2014, plánuje ministerstvo financí omezit provozování videoloterních terminálů a zároveň liberalizovat online loterie a hry na internetu. Tomuto přístupu však sdružení SPELOS nerozumí a pokládá jej za zcela protichůdné.
„Je nám s podivem, že se ministerstvo financí chválí tím, že bude zásadním způsobem redukovat provozování videoloterních terminálů, když zároveň hodlá liberalizovat online kasina na internetu. Je důležité si totiž uvědomit, že na internetu se již dnes hrají, byť zatím nelegálně, zcela identické hry, jako na videoloterních terminálech. Díky internetu a oficiální legalizaci tak budou tyto hry k dispozici nejen všem uživatelům počítačů, ale také chytrých telefonů a tabletů. S trochou nadsázky je možné říct, že z každého chytrého telefonu se tak stane malý videoloterní terminál, který bude mít každý člověk v kapse a hrát bude kdykoliv a kdekoliv,“ kroutí hlavou nad argumentací ministerstva Petr Vrzáň, výkonný ředitel sdružení SPELOS.
Podle jeho slov jsou právě centrální loterní systémy se svými koncovými videoloterními terminály de facto již dnes obdobou online sázení. Hry se odehrávají nikoliv na samotném terminálu, ale na centrálním serveru, kde jsou shromažďována všechna data, ke kterým má vzdálený přístup i samo ministerstvo financí. Videoloterní terminál je tak vlastně počítačem nebo tabletem, prostřednictvím kterého hráč ovládá hru uloženou na centrálním serveru.
„Říkat ne videloterním terminálům a přitom ano online sázení prostě nedává smysl. A už v žádném případě by takové opatření nevedlo k omezení např. rizikového či patologického hráčství. Vždyť i výsledky vládní studie realizované Národním monitorovacím střediskem pro drogy a drogové závislosti jednoznačně potvrdily vysoký závislostní potenciál on-line hráčství,“ říká Petr Vrzáň a dodává: „Ministerstvo by mělo doplnit také několik velmi podstatných informací – například zda plánuje zavést v rámci online sázení stejnou výši sázek jako u VLT, nebo tyto budou jako jinde ve světě bezlimitní, případně zda u nich bude zavedena tzv. „hodinová prohra“. Dle požadavku Evropské unie totiž musí platit rovnost podmínek u všech sázek v online prostředí. A sem patří VLT stejně, jako internet nebo například kurzové sázky. Na ty však na rozdíl od VLT z nevysvětlených důvodů nikdo hon nepořádá.“
SPELOS také upozorňuje na to, že nebude možné ze zákona požadovat, aby se hráči registrovali k online hrám na „kamenných pobočkách“, jak je naznačeno v článku MF DNES. Tento požadavek, který je již dnes zakotven v české legislativě, totiž odporuje právu Evropské unie a i k vůli tomu nebyla notifikována Farského novela loterního zákona.
SPELOS zároveň opakovaně vyzývá ministerstvo financí k otevřené a transparentní diskusi také s představiteli loterního průmyslu, kteří mají bohaté a mnohaleté zkušenosti s fungováním loterií a jiných podobných her nejen v České republice, ale v mnoha zemích světa. „Jsme přesvědčeni o tom, že každý regulátor by měl být schopen naslouchat argumentům a stanoviskům průmyslu, který má regulovat. Jedině tak bude totiž schopen adekvátně nastavit pravidla regulace, které nepovedou ke kontraproduktivním výsledkům,“ doplnil Petr Vrzáň.