Tomio Okamura opět dezinformuje veřejnost

14. 01. 2014

Sdružení SPELOS se ohrazuje proti tiskové zprávě hnutí Úsvit přímé demokracie z dnešního dne.  Její lídr Tomio Okamura zde legální oblast podnikání, kterou loterní průmysl je, staví na úroveň závažné trestné činnosti. Paradoxně mu však vadí pouze dva druhy loterních zařízení – tedy VHP a VLT – nevadí mu už ruleta, poker, kurzové sázení a podobně. Ze strany Tomio Okamury tak jednoznačně jde o populistické tvrzení – respektive další nesystémový návrh v oblasti regulace loterií.

„Netuším, odkud pan Okamura své informace čerpá, navíc v části, kde se věnuje smutným osudům gamblerů, pozapomíná uvést také další příklady závislostí – například úmrtí způsobená závislostí na cigaretách, alkoholu a podobně. V žádném případě totiž neplatí pravidlo, že každý člověk, který si chce zahrát jen pro zábavu, je automaticky gambler a pan Okamura to zajisté ví,“ uvedl Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS a doplňuje: „Obecně o tyto hráče nemají zájem ani samy loterní společnosti. Našim cílem je zákazník, který přesně zná svou míru, do herny jde s obnosem, který nikterak nezatěžuje jeho rodinný rozpočet, pobaví se zde s přáteli a znovu se vrátí.

Až tragikomické je pak srovnání loterního byznysu s nejrůznějšími deviacemi, vraždami a pedofilií stejně, jako sdělení o tom, že stát, potažmo obce a města na tomto průmyslu parazitují tím, že z něj má finanční prostředky. Jedná se však o přibližně 10 miliard korun, které rozhodně nejsou zanedbatelnou částkou. Navíc řada obcí a měst z těchto prostředků financuje smysluplné a veřejně prospěšné projekty, na které by jinak peníze nenašla.

Provozovatelé loterií, legálně působící na území České republiky, respektují veškeré zákony a pravidla, spolupracují se státem i obcemi a ve svých provozovnách dělají maximum proto, aby se zde dodržovaly zásady zodpovědného hraní.

„Pan Okamura ale zcela evidentně sází na to, že většinová populace této problematice zcela nerozumí, a tak jí předkládá zavádějící nebo dokonce lživé informace. Sám totiž velmi dobře ví, že i zkušenosti z ostatních zemí dokazují to, co tvrdíme dlouhodobě. Nulová tolerance loterií přinese jediné – přesun loterního průmyslu do šedé zóny, případně na neregulovaný internet. Hrát se bude načerno, bez jakékoliv kontroly a daňových odvodů. Také proto státy, které k tomuto kroku dříve neuváženě přistoupily, postup přehodnocují a loterie na svém území znovu provozují,“ doplňuje Vrzáň.

SPELOS dlouhodobě vyzývá k uváženému a systematickému přístupu k regulaci v oblasti loterií a jiných podobných her. Výstupy Tomio Okamury se však neopírají o žádné odborné argumenty. Lze je proto srovnat s někdejšími populistickými výkřiky Věcí veřejných, inspirovanými pouhou snahou získat zájem médií a voličů.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY