Stovky černých heren! V České republice v důsledku prohibicí kvete černý hazard!

10. 04. 2015

V České republice kvete černý hazard. Přibývá nelegálních heren i hráčských klubů. Podle odborníků i některých politiků jde o logický důsledek nepřiměřených regulací a restrikcí vůči legálním provozovatelům loterií. Potvrdil to seminář s názvem Hazardování s hazardem, který se uskutečnil v Brně a Ostravě.

„Úplný zákaz je nehorším možným řešením, protože jeho přímým důsledkem je výskyt černých heren tak, jako tady v Brně to vidíme v 50 případech, které jsme zmonitorovali. Stejné zkušenosti máme ze všech měst, kde radnice nastolily prohibiční vyhlášky nebo výrazně restriktivní a princip je ten, že tam, kde náš legální provozovatel skončí, jeho místo okamžitě obsadí nelegální provozovatel,“ uvedl Petr Vrzáň, prezident SPELOS

Vhodným řešením je například dohoda měst s provozovateli na přiměřené regulaci tak, aby zohlednila specifické podmínky daného místa a nebyla diskriminační. Sami komunální politici totiž znají nejlépe situaci ve své obci či městě a proto by měli zodpovědně rozhodnout.

Já myslím, že je to v lidské přirozenosti trošku si zahrát, zahazardovat s něčím - je to určitě fenomén, který je tady mnoho století nebo tisíciletí. Zlatá střední cesta je vždycky to, co může zafungovat na jedné straně, tzn. rozumná regulace, na druhé práce s cílovou skupinou, která je v riziku,“ doplnil Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor.

„Je to vždy na rozhodnutí daného města – dané obce každopádně to, co se děje ve velkých městech, že v případě že nastává plošný zákaz, tak se utkáváme s poměrně velkým množstvím nelegálního hazardu a pak samozřejmě zůstává otázka, zda jít cestou nějaké regulace jasně definované nebo plošného zákazu a černých heren – to je dilema, které si musí rozhodnout každá radnice sama,“ dodal k tomu Jan Bartošek, místopředseda poslanecké sněmovny.

Podle účastníků semináře je třeba hazardu nastavit taková pravidla, aby se legálním podnikatelům vyplatilo podnikat a peníze nekončily v šedé zóně, případně u zahraničních provozovatelů online kasin. Vhodná je také registrace hráčů ve spolupráci s legálními provozovateli loterií. Ti už v některých případech podobnou možnost nabízejí. Zatím však na bázi dobrovolnosti. Rizikem prohibice je také eliminace příjmů do rozpočtů a na nich závislá podpora neziskového sektoru, nárůst kriminality a v neposlední řadě ztráta desítek tisíc pracovních míst

Zásadní je také tolik diskutovaná podoba zdanění herního byznysu. Pokud se totiž hazard zdaní zásadně, legální provozovatelé skončí a hráči využijí nabídky černého trhu, případně se přesunou na internet, kde schází jakákoliv kontrola. Rizikem online hraní je především dostupnost 24 hodin denně 7 dnů v týdnu, a to i gamblerům a dětem například v mobilních telefonech či tabletech, které mají vždy po ruce. Sníží se tak i výnosy pro stát i obce, které nejsou zanedbatelné. Příspěvek z provozu loterií do veřejných rozpočtů v uplynulém roce činil přibližně 8 miliard korun.

  „V době kdy byla prohibice v Americe, tak se taky nevymýtil alkohol. Myslím si, že je potřeba provádět kvalitní a jasnou prevenci na školách, stejně tak jako aktivně pracovat s těmi, kdo propadli gamblingu. Role státu je si myslím regulovat a kontrolovat oblast hazardu,“ uzavřel Jan Bartošek, místopředseda poslanecké sněmovny.

Všichni účastníci diskuzí se shodli na tom, že hazard by neměl být jen populistickým tématem. Skutečně funkční norma musí vycházet z odborných stanovisek, výzkumu a zkušeností.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY