Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.
Rázně utnuté gamblerství? Naivní představa
03. 07. 2012
Zakažme obcí povolovaní výherní automaty! Zakažme státem povolované videoloterní terminály! Zakažme hazardní hry a zakažme gamblerství! Vypadá to lákavě a přitom tak snadně. Až příliš snadně, aby to mohla být pravda, upozorňují provozovatelé herního průmyslu.
Striktní postup vůči hazardním hrám v Jaroměřicích nad Rokytnou, jak je popisován na stránkách Třebíčského Deníku, má několik vad na "kráse". Předně, herní průmysl je vyspělém světě legální součástí podnikání. Úvahy starosty Jaroměřic, že nejde o formu podnikání, kterou lze schvalovat jsou nepoučeně idealistické a navíc v příkrém rozporu se zány této země.
"Začali jsme podnikat a celou dobu podnikáme podle platných zákonů této země. Na základě zákonů jsme investovali miliardy korun do nových technologií, které dávají státu absolutní kontrolu nad průběhem her i nad finančními toky. Odvádíme do státních a obecních pokladen miliardy korun ročně. Nikdo nás kvůli tomu nemusí plácat po zádech, ale chceme jen standardní zacházení v mezích zákona tak, abychom nepřišli o investované peníze. To snad není ve svobodném světě zločin," říká Patr Vrzáň, výkonný ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů SPELOS.
Novela loterního zákona jasně říká, že provoz stávajících videloterních terminálů mohou města a obce regulovat až po přechodném období, tedy až v roce 2014. Z jediného prostého důvodu. Když někdo ve svobodném světě investuje peníze na základě platných pravidel daného státu, má právo očekávat, že tyto investice stát podle pravidel ochrání.
"Je to jako když si zaplatíte zboží na internetu a přirozeně očekáváte, že dostanete odpovídající zboží. My jsme zaplatili za technologie, protože nám stát ve své době garantoval, že budeme mít možnost určitou dobu bez překážek legálně podnikat. Bylo výhodné pro obě strany. Stát získal absolutní kontrolu na částí herního průmyslu a my jistotu, že budeme mít možnost investici zhodnotit. Jenže uprostřed cesty se najednou mají tyto dohody dramaticky změnit a jen upozorňuji, že tato část herního průmyslu zaměstnává desítky tisíc lidí a není to tak černobílé, jak se píše v médiích," dodává Petr Vrzáň.
Další vadou na kráse je pocit, že absolutním zákazem doposud legálního podnikání nastene svět bez hazardních her a gamlerství. Nastane pouze svět hazardních her bez kontroly státu a bez příjmů pro veřejné rozpočty. Poptávka po hazardních hrách se nezmění. Pouze se přesune do ilegality na internet, černých heren a na takzvané internetové kiosky, které sice vypadají jako klasické herní skříně, jenže místo peněžních sázek si koupíte čas na internetu. Můžete hrát a "gambleřit", jak chcete. S tím rozdílem, že na tato zařízení zákon nepamatuje a zkuste zakázat přístup na internet.
"Samozřejmě, že nám jde o naše investice. To nikdo nepopírá. Zároveň ale chceme upozornit, že celá kampaň proti takzvanému hazardu nahrává nelegálním provozovatelům, které nikdo neomezí, nezakáže a peníze navíc odtečou do daňových rájů," uzavírá Petr Vrzáň.
SPELOS, jako největší profesní sdružení svého druhu, proto vítá ty případy měst a obcí, kde dochází k férovým dohodám mezi legálními provozovateli a samosprávou. Je to podle jeho zástupců jediná cesta, jak zajistit rovnováhu mezi veřejnými a podnikatelskými zájmy v oblasti herního průmyslu.