Prohibice může připravit o práci více než 60.000 lidí!

10. 06. 2013

Desetitisíce lidí mají oprávněné obavy z toho, že posílí řady nezaměstnaných. Jedná se o osoby pracující v profesích, které jsou spojené s loterním průmyslem. Ústavní soud totiž před nedávnem zrušil přechodné ustanovení pro provoz videoloterních terminálů na území obcí a měst, která jejich provoz regulují obecně závaznou vyhláškou.

 „Současná situace se může dotknout především zaměstnanosti," potvrzuje výkonný ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her SPELOS Petr Vrzáň a dodal: „V případě, že se obce nechají ovlivnit populistickými, ale především lživými argumenty některých aktivistů a občanských sdružení a začnou verdikt Ústavního soudu okamžitě prosazovat, o práci přijdou mnozí zaměstnanci loterních společností, zabývající se výrobou herních zařízení, dodavatelé a výrobci softwaru, vývojáři, obsluha heren, barů, kasin a sázkových kanceláří a v neposlední řadě hospodští. O své příjmy přijdou také majitelé nemovitostí, v nichž jsou loterie provozovány.“

 Celkově se jedná o více než 60.000 osob, které jsou v ohrožení a mají obavu z toho, že se dostanou do existenčních problémů. Proto také po celé republice podepisují petice za zachování legálního provozu loterií na území České republiky. Podpisová akce začala teprve před pár dny. Přesto se již podařilo nasbírat více než 10.000 podpisů.

 „Abychom celou situaci podrobně zdokumentovali, vytvořili jsme tzv. Mapu nezaměstnanosti, v níž jsou přesně zaznamenány konkrétní obce a počty osob, kterých by se loterní prohibice dotkla. Každý tak může velmi jednoduše jediným kliknutím zjistit, kolik osob by posílilo řady uchazečů o zaměstnání v dané lokalitě. Nepředpokládám, že všem těmto lidem následně aktivisté, tolik bojující za zrušení provozu loterií, seženou náhradní zdroj obživy,“ doplnil Vrzáň.  (Interaktivní mapu najdete na odkaze: http://goo.gl/maps/2MVxm)

 Sdružení SPELOS nabízí zástupcům obcí a měst součinnost i odborné rady, spolupracuje také s Českým institutem pro výzkum závislostí a aktivně tak přistupuje k problematice zodpovědného hraní. SPELOS vytvořil také speciální manuál - průvodce regulací loterií - který je doplněn vzory obecně závazné vyhlášky a deklarace.

 „Věřím, že obce budou k dané problematice přistupovat zodpovědně, se zvážením všech okolností a nedopustí, aby se desetitisíce lidí ocitly bez zdroje obživy a naši zemi podobně, jako například Polsko či na Ukrajinu, zaplavil nekontrolovatelný a především neregulovatelný černý hazard,“ uzavírá Vrzáň.

 

Důsledky prohibice:

-          až 60 000 osob přijde o práci

-          stát, resp. obce a města, přijdou na daních a odvodech o 10 miliard korun

-          zemi zaplaví nekontrolovatelný, nelegální hazard

 

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY