Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.
Plánovaná změna zdanění loterií sebere peníze obcím i sportovcům
16. 02. 2015
Velké změny pro rozpočty obcí a sportovní organizace s největší pravděpodobností přinese plánovaný zákon o hazardních hrách. Ten totiž slibuje změnu daňového zatížení loterních firem. Proti těmto změnám aktivně vystupují podnikatelé v loterním byznysu a dá se očekávat, že se k nim přidají také zástupci jednotlivých samospráv a sportovních organizací.
Nově totiž loterní společnosti nebudou mít možnost odvádět část zisku napřímo sportovcům. Ti takto jen letos získali přes 400 milionů korun. A pohorší si také obce a města. Ty zatím od loterních firem získávaly 80% loterní daně – podle nového návrhu by to však měla být přibližně polovina.
„Záměr ministerstva financí je pro mne jen velmi těžko pochopitelný. Loterní průmysl ročně přispívá do veřejných rozpočtů částkou ve výši přibližně 10 mld. Kč. Již nyní je daňové zatížení této oblasti nesrovnatelné s ostatním průmyslem. Provozovatelé loterií odvádějí speciální loterní daň ve výši 20%, fixní denní poplatek za každý přístroj, daň z příjmů právnických osob, neuplatňují si na vstupu daň z přidané hodnoty a platí další specifické poplatky. Nově navržená podoba zdanění se však má proti současnému stavu zvýšit téměř dvojnásobně! Výsledkem tak pravděpodobně bude likvidace legálního segmentu podnikání a fakt, že veřejné rozpočty a sportovci nezískají téměř nic,“ uvedl Petr Vrzáň, prezident sdružení SPELOS.
Pode návrhu mají provozovatelé herních zařízení platit nově loterní daň ve výši 35%, čtvrtletně hradit 300.000 Kč za provozování her v herně a 1.500.000 Kč za provozování v kasinu a samozřejmě daň z příjmů právnických osob. Kromě toho jsou tu další restrikce, velmi přísné herní limity a nově také dražba povolenek, která navíc dražiteli nezaručuje ani možnost provozu.
„Je jisté, že Ministerstvo financí udělá velkou radost mafii, ke které se hráči přesunou. Ti totiž naprosto logicky dají přednost identickým hrám, které jsou jim bez jakýchkoliv limitů nabízeny v rámci nejrůznějších forem nelegálního hazardu - například prostřednictvím internetu, mobilních telefonů, tabletů nebo kvízomatů,“ varuje Vrzáň a dodává: „Za co ale budou města opravovat chodníky a budovat dětská hřiště, případně sportovní kluby kupovat fotbalové míče pro děti, to už ministerští úředníci neřekli.“
Ministerstvo však podle svých propočtů naopak očekává vyšší daňový výnos, a to proti současnosti přibližně o 5 miliard korun.
„Skutečně by mne zajímalo, jak k tomuto číslu úředníci přišli. Nemá totiž oporu v žádné odborné studii. Naopak vcelku jednoduché počty je možné uplatnit pro případ, že by návrh zdanění vešel v platnost. Většina firem by zkrachovala, takže by došlo k výraznému snížení příjmů veřejných rozpočtů. O peníze by tak logicky přišli také sportovci. Práci by navíc ztratilo až 60 tisíc lidí. Přitom nejde jen o přímé zaměstnance loterních společností a legálně provozovaných heren a kasin. Na provoz loterií je totiž navázána práce pro desítky dalších profesí, dodavatele nejrůznějších služeb a zboží, zásobování, úklid, ostrahu, apod.,“ upozorňuje Vrzáň.
Pokud by takovýto počet osob skončil na úřadu práce, stát by jim musel jen na podpoře v nezaměstnanosti vyplácet přibližně 720 mil. Kč měsíčně, což jsou za 6 měsíců trvání podpory více než 4 mld. Kč.