Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.
Otevřený dopis Vítu Bártovi
09. 07. 2013
Vážený pane Bárto,
předem bych Vám rád poděkoval za otevřený dopis. Dosud jsem si myslel, že je v podobných případech slušností zaslat dopis nejen médiím, ale současně také osobě, která je adresátem dopisu. Zřejmě jste tak neučinil pouhým nedopatřením …
Vcelku jsem nepochopil zmínku o Vámi pořádaném semináři. Pakliže byl na téma regulace hazardu, jsem na straně Vámi zmíněných starostů. Za hazard totiž považuji nelegální podnikání. A s tím, aby u nelegálních provozovatelů hrál kdokoliv, tím spíše gambleři, jak uvádíte, samozřejmě také nesouhlasím. Právě proto jsme také příslušné instituce i orgány jako první upozornili na činnost nelegálních provozovatelů loterií, jejich činnost zdokumentovali a přispěli tak k jejich odhalení. O to více jsem byl překvapen tím, kdo všechno si následně připisoval zásluhy, aby se dostal na titulní strany médií.
Pokud ale šlo pouze o gramatický nedostatek a máte na mysli loterie, pak nebudu předstírat podiv nad tím, že jste na seminář nepozval také zástupce třetí skupiny – a to té, která si nepřeje, aby loterie na území jejich města skončily zcela, případně byly provozovány na jediné adrese a to s nulovým zájmem klientů. I těch je totiž, jak dokazují každodenní zprávy v médiích, především s ohledem na dopady v oblasti obecních rozpočtů a fungování neziskového sektoru spousta. Nebo že by pouze tito starostové z nějakého důvodu záměrně nedorazili?
Možná rozumím Vaší zmínce o tom, že právě Vy nesdílíte obavy z růstu nezaměstnanosti. Je zde ale šedesát tisíc lidí, kterým ztráta zaměstnání hrozí naprosto reálně, mají doma rodiny a ztráta práce může jejich fungování skutečně ohrozit. Nepředpokládám totiž, že pro všechny máte náhradní místo. Pakliže ano a celý problém považujete za tak banální, jak uvádíte ve svém dopise, v případě propouštění Vás a další politiky všichni čerstvě nezaměstnaní budou s radostí kontaktovat. Jsem plně přesvědčen o tom, že ten, kdo v naší zemi téměř ze dne na den najde desítky tisíc volných pracovních míst, má další politickou kariéru jistou.
Zajisté totiž nejsem sám, kdo je přesvědčen o tom, že si řada politiků populisticky bere loterie jako politické téma bez toho, aby řešila možné dopady unáhlených rozhodnutí způsobených přehnanou regulací. Informace o politických soubojích ve smyslu „kdo komu ukradl téma loterií“, se totiž již v médiích objevily. A jednou ze stran, která si toto téma nechce nechat konkurencí „ukrást“, jsou právě Vaše Věci veřejné. Vzhledem k tomu, že jde o stranu s velmi nízkými volebními preferencemi, je vcelku logické, že se potřebuje za každou cenu mediálně zviditelnit – jenže k tomu využívá také lži a ničím nepodložené spekulace. Myslím proto, že by bylo nadmíru vhodné, abyste si dříve než začnete mluvit o morálce, zametl před vlastním prahem.
Plně rozumím starostům, kteří hledají rozumné kompromisy v podobě regulace, nikoliv prohibice, která nikdy nic nevyřešila. I bez ohledu na dezinformace, které se k nim šíří, totiž dobře vědí, že v případě nulové tolerance loterií budou mít co dělat s nelegálními provozovateli. A ti, jak dokazují příklady z mnoha zemí, pro společnost představují skutečné nebezpečí. Před dvěma lety navíc dostali prostřednictvím novely loterního zákona možnost hospodařit s finančními prostředky z loterní daně. Peníze pro řadu prospěšných projektů či neziskové a sportovní organizace jednoduše potřebují. Vidíte snad něco špatného na tom, že jako rozumní hospodáři nepodléhají populismu, tlaku či zastrašování ze strany mafie aktivistů nebo partajním snahám o politické zviditelnění?
Petr Vrzáň,
výkonný ředitel SPELOS