Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.
Novela loterního zákona může přinést až třicet tisíc nezaměstnaných!
01. 09. 2015
Sazba 30 procent je pak populistickým vyústěním honu na čarodějnice, který je v České republice veden proti hernám aktivisty, kteří nemají žádnou zodpovědnost, říká pro ParlamentníListy.cz Petr Vrzáň, předseda představenstva Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her (SPELOS).
Pokládáte za možné, aby poslanci účelově posunuli zdanění některých her až na 30 procent?
Poslanci zasahují i do daní, nicméně problém je ve slově „některých“. My jsme pro jednotnou daň pro všechny hry spadající pod právní úpravu loterií a jiných podobných her. Jak se obecně považuje za normální, sektorová daň by měla být lineární. Odpadne pokušení k daňovým únikům, jde o snazší spravovatelnost daně a rovný přístup. Sazba 30 procent je pak populistickým vyústěním honu na čarodějnice, který je v České republice veden proti hernám aktivisty, kteří nemají žádnou zodpovědnost.
Podnikatelské prostředí i z pohledu EU má být stabilní. |Nehrozí ČR arbitráže, když evropské právo zaručuje firmám, a to včetně loterních ochranu před skokovými změnami daní?
Ano, věřím, že naše firmy budou mít dost odvahy k tomu, aby hájily svá práva i tímto způsobem. Neustálé daňové změny, prováděné navíc poslaneckými iniciativami, vedou pouze k nestabilnímu podnikatelskému prostředí a nepředvídatelnosti práva. Např. poslední daňovou úpravu provázela legisvakanční lhůta ve výši celého jednoho dne. Tomu je třeba učinit přítrž, protože v tomto prostředí je výkon podnikatelské činnosti téměř za trest.
Poslanci chtějí snížit daně pro kursové sázky. Přitom Národní monitorovací středisko pro drogy a jiné závislosti konstatovalo, že zkušenost s tímto hazardním hraním má až 30 procent nezletilých a sázení na internetu dramaticky roste. Jak si tedy vysvětlit, že poslanci Novotný a Bartošek chtějí snížení daní právě pro tento segment?
Vezmeme-li v úvahu, že je tento návrh vykompenzován návrhem na vyšší zdanění technických her (již jste uváděl 30 procent), pak jde jednoznačně o lobbing kursových sázek, který má negativní rozpočtový dopad. Aby byl schodek vykompenzován, je současně navrhováno vyšší zdanění technickým hrám. Zejména vůči takovémuto diskriminačnímu lobbingu by měli být poslanci imunní a je s podivem, že slyší na tyto žraločí praktiky. Celá tato zvrácená politika se opírá o premisu, že jde o „měkký“ hazard. A přitom nejvíce hráčů začíná s kursovými sázkami a stává se závislými. Proto také NMS řadí on-line hry k závislostně nebezpečnějším.
Novela loterního zákona bude projednávána v rozpočtovém výboru. Ta má všem hazardním firmám zvýšit daně. Jakou míru zdanění byste pokládal za optimální?
Od roku 2012 bylo provedeno razantní zvýšení daní, které na některé hráče dolehlo více než 4 násobným nárůstem. Optimální je proto ponechat trh vstřebat takovýto drastický zásah např. 10 let a řádně provedené změny vyhodnotit. Na základě exaktních výsledků pak posoudit, zda se daňová reforma osvědčila a kde je vhodné ji modifikovat.
Některé katastrofické úvahy naznačují, že díky novele zmíněného zákona může v herním průmyslu přijít o práci až 30 tisíc lidí. Může to být skutečně realita?
Ano, to jsou naprosto reálné hrozby. Další zdanění dle návrhu poslance Jana Volného přinese významnou redukci trhu, který se přesune do šedé zóny. Zaniknou tisíce pracovních pozic a stávající personál bude muset hledat jiné uplatnění nebo přejde do šedé zóny též. Kvantifikovat to ale je téměř nemožné, protože mafie tyto detaily o sobě nepublikují.
Pokládáte hraní na automatech za více nebezpečné než kurzové sázení?
Nepokládám. Každé nezodpovědné hraní je pro daného jedince škodlivé a je jedno, zda probíhá na ruletě, kursové sázce, v loterii nebo na technickém zařízení. Každý má rád jiný typ hry, a pakliže neuhlídá svoji míru, propadne do závislosti stejně snadno, jako alkoholik, kuřák, nebo narkoman. Jde vždy o přístup jedince a technický prostředek, ať již se jmenuje automat, slevovat nebo kvízomat, za to nemůže.