Náchod: Provozovatelé loterií porazili aktivisty 40:16

04. 04. 2014

První dubnový večer patřil v aule Jiráskova gymnázia v Náchodě debatě na téma loterií. Setkali se zde jak zástupci loterního průmyslu, tak zastánci prohibice.

Mezi diskutujícími byl například výkonný ředitel sdružení SPELOS, Petr Vrzáň, Miroslav Valenta ze skupiny SYNOT či starosta Náchoda, Jan Birke, který hovořil mimo jiné o ekonomickém přínosu provozu loterií pro města. Nechyběli ani aktivisté, podle nichž Náchod hazard dostatečně nereguluje.

"Absolutně odmítám jasnou dezinformaci, že město Náchod nereguluje hazard. To je naprostý nesmysl, který mohu dokázat na několika faktech," uvedl náchodský starosta Jan Birke a zdůraznil, že město hazard zredukovalo na pouhých 8 heren a 2 kasina. Loterie navíc každoročně plní tamní městskou kasu 10 milióny korun. Tyto prostředky podporují místní kulturu a sport.

Obě strany si vzájemně vyměnily své zkušenosti i názory. Do diskuze se zapojili také diváci, kteří nakonec i přes zjevnou neobjektivitu moderátorů diskuze hlasovali o tom, zda preferují stávající stav regulace loterií na území města či jsou pro celoplošný zákaz provozu. Nepřesvědčil je ani příběh jednoho z aktivistů, bývalého gamblera Martina Svobody, vyprávěný na každé podobné akci.

Pro zachování současného stavu se na základě argumentů prezentovaných zástupci loterní branže vyslovilo 40 členů publika. Pouze 16 se jich přiklonilo k názoru aktivistů – tedy že by měl Náchod na svém území herny zakázat.

"Prohibice žádný problém neřeší, pouze předává legální trh mafiím," upozornil Petr Vrzáň s tím, že provozovatelé stojí pouze o ty hráče, pro které je hra jistým způsobem vyžití volného času a chovají se zodpovědně.


Kontakt pro média:
Ing. Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS
Mobil: +420 724 834 375
Email: moc.soleps@aidem

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY