Ministerstvo financí zaplatilo čtvrt milionu za účelovou a neodbornou analýzu

20. 11. 2014

Neúplná, účelová a především vytvořená jen na základě politického zadání je podle sdružení  SPELOS analýza, kterou si v uplynulých dnech v rámci veřejné zakázky objednalo Ministerstvo financí. Ekonomický odhad, nazvaný „Společenské náklady na hazardní hraní v České republice“, navíc zpracovalo Psychiatrické centrum Praha, které není ekonomickým expertem.

 „ Je s podivem, že Ministerstvo financí doslova vyhazuje peníze za nerelevantní studie. Přestože jde o analýzu, která se věnuje makroekonomickým souvislostem a finančním ukazatelům, vypracovali ji lékaři bez jakéhokoliv ekonomického vzdělání. Navíc v materiálu, na který se odkazuje také nový návrh Zákona o provozování hazardních her, jsou účelově zmíněny pouze náklady, ovšem záměrně zcela opomenuty zůstaly výnosy.  Jedná se tedy o politickou zakázku, která nemá žádnou vypovídající hodnotu, čemuž nakonec odpovídá i termín zveřejnění studie. Ta byla představena krátce před komunálními a senátními volbami,“ uvedl Petr Vrzáň, prezident sdružení SPELOS.

 Zmiňovaná analýza „Společenské náklady na hazardní hraní v České republice“ vychází z australské studie z roku 1999, podle níž pražští psychiatři tvořili její českou obdobu. Jenže původní australský materiál nebyl polovičatý – věnoval se nákladům i výnosům, které jsou v České republice v řádu miliard korun. Navíc byl tvořen skutečnými experty.

 Obsah ani závěry studie dle našeho názoru nekorespondují s původním zadáním veřejné zakázky, která měla počítat i s výnosy, ani s obsahem materiálů, z nichž studie vychází. Tento fakt potvrzují i odborníci ze znaleckého ústavu BDO v materiálu nazvaném Posouzení srovnatelnosti zadání analýzy Odhad společenských nákladů a výnosů hazardního hraní v ČR,“ doplnil Petr Mikoška, výkonný ředitel společnosti SYNOT TIP, a.s.

 Znalecký ústav ve svém posudku mimo jiné uvádí: „Ve smyslu zadání smlouvy by bylo důvodné očekávat kalkulaci výše výnosů z hazardního hraní do veřejných rozpočtů ČR, když např. na svých (webových)stránkách Ministerstvo financí uvádí, že zvýšením zavedení loterního odvodu ve výši 20% a zrušení výjimky plátcovství daně z příjmu zvýšilo příjem do rozpočtu státu o cca 8 mld. Kč.“

 Tuto kalkulaci však studie zadaná Ministerstvem financí neuvádí. Za neúplnou analýzu, která se zcela odchýlila od původního záměru a nemá žádnou vypovídací hodnotu, Ministerstvo financí zaplatilo z kapes daňových poplatníků bezmála čtvrt milionu korun.

 

 

  

 

 

Kontakt:

Ing. Petr Vrzáň, prezident SPELOS

tel. 724 834 375

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY