Ministerstvo financí protěžuje kasina

25. 03. 2014

Sdružení SPELOS zásadně nesouhlasí s informacemi, které Ministerstvo financí ústy Ondřeje Závodského, náměstka Ministra financí, prezentuje médiím. Z nich vyplývá snaha opětovně zvýšit daňové zatížení loterních společností.

Podle informací zveřejněných v Hospodářských novinách ze dne 25. 3. 2014 chystá MF rozdíly ve výši daní s tím, že VLT + VHP stát zdaní nejvyšší sazbou. Naopak nejméně by se mělo zvýšení daní dotknout kurzového sázení. Někde mezi těmito segmenty by pak měla být kasina.

Již dnes jsou VHP a VLT zatíženy kromě 20% loterní daně dalším poplatkem ve výši 55 Kč za každý den provozu, což dohromady představuje téměř 30% daň, která je přímo z obratu, tedy bez uplatnění jakýchkoliv nákladů. Loterní společnosti si navíc nemohou uplatňovat odpočet DPH a platí samozřejmě i daň z příjmu. Další navýšení daní je proto již likvidační.

„Nerozumím ani tomu, proč by měl být rozdíl daňové sazby v případě kasin a jiných herních míst, když v obou mohou být stejné přístroje. Tento krok považuji za diskriminační ve vztahu k provozovatelům, kteří svá zařízení nemají umístěna v kasinech. Navíc zatímco veškeré přístroje umístěné v restauracích a hernách – tedy VHP i VLT mají mít nově maximální výši sázky 2, respektive 5 korun, což jsou zastaralé limity z počátků devadesátých let, u naprosto stejných přístrojů, ovšem umístěných v kasinech, bude tento limit činit přibližně desetinásobek, tedy 50 korun, což považuji za nesmysl.

Stejně nepochopitelná je pro mne snaha MF sjednotit sázkové limity u zastaralých VHP a moderních VLT, které jsou daleko sofistikovanější a technologicky vyspělejší a pro státní dozor také maximálně transparentní. Navíc umožňují online kontrolu, různá bezpečnostní opatření i registraci hráčů a tím zabránění ve hře nejen mladistvým, ale také sociálně slabým. Proto také pro provozovatele představují daleko vyšší investice,“ doplnil Vrzáň.

SPELOS bude sledovat postup ministerstva také ve vztahu k provozovatelům internetových her, které jsou z pohledu EU rovny VLT a VHP. Tento postup se totiž zatím jeví jako koncepčně neujasněný. Řada studií navíc jednoznačně dokazuje, že závislostní potenciál je v obojím zmíněném segmentu stejný nebo přinejmenším srovnatelný s tím, žen internetové hry představují daleko větší rizika.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY