Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.
Tvrzení ombudsmana nejsou pravdivá
22. 05. 2012
Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her SPELOS reaguje na výroky ombudsmana Pavla Varvařovského, které zveřejnily Parlamentní listy dne 20.5.2012.
JUDr. Varvařovský zde na dotaz redaktora, zjišťující ombudsmanovu náklonnost odpůrcům hazardu, uvádí: „Snažím se úřad vykonávat, jak jsem slíbil, tedy nezávisle a nestranně. Do záležitosti jsem se dostal jen jako vedlejší účastník řízení před Ústavním soudem, šlo o zrušení vyhlášek obcí, což požadovalo Ministerstvo vnitra. Postavil jsem se na stranu obcí, protože si myslím, že to samospráva regulovat může. Tento názor jsem měl už v době, kdy jsem byl ústavním soudcem, a býval jsem přehlasován. Že mi někdo spílá, jak jsem nakloněn té či oné straně? Už jsem si zvykl a ono to tak bývá, že člověk bývá na jedné straně sporu. Na mých výstupech navíc asi nikdo nenajde tendenčnost. Jsem ten poslední, kdo by se nechal ovlivnit přáním jiných.“
Tato tvrzení podle našeho názoru nejsou pravdivá. Ombudsman Pavel Varvařovský rozhodně není nestranný ani nezávislý. Důkazem toho je fakt, že se sdružení SPELOS na JUDr. Varvařovského opakovaně obracelo s nabídkou k diskuzi a osobním setkáním. Zaslalo mu dokonce i dopis podrobně vysvětlující problematiku videoloterních terminálů. Veřejný ochránce práv však sdružení SPELOS zaslal pouze ironickou odpověď s odmítnutím veškerých návrhů. Navíc loterní společnosti nařkl z ignorace jeho argumentace.
Veřejný ochránce práv rezolutně odmítá setkání se zástupci profesní organizace a nehodlá si vyslechnout jejich odborné argumenty. Nemá tedy zájem se s problematikou, o které často s médii hovoří, seznámit důkladně. Máme proto vážné podezření, že JUDr. Varvařovský jedná na základě vlivu některých subjektů, bojujících proti nejdokonalejším herním zařízením – videoloterním terminálům. Tomu odpovídá také argumentace, kterou používá a která zřejmě pochází z dílny různých občanských sdružení a provozovatelů některých kasin.
Loterní průmysl je v České republice legálním odvětvím podnikání a k jako takovému by k němu měli všichni, včetně veřejného ochránce práv Varvařovského, přistupovat.