Provozovatelé centrálních loterních systémů nesouhlasí s výroky ombudsmana

16. 03. 2012

Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů SPELOS důrazně nesouhlasí s některými mediálními výroky veřejného ochránce práv, JUDr. Pavla Varvařovského, týkajícími se problematiky centrálních loterních systémů (CLS) s koncovými interaktivními videoloterními terminály (IVT) a jejich srovnání s výherními hracími přístroji, a proto veřejnému ochránci práv a na vědomí také předsedovi vlády a ministru financí odeslalo odborné vyjádření k postojům veřejného ochránce práv, ve kterém rozdíly mezi CLS a VHP podrobně vysvětluje.

Ombudsman nesprávně považuje interaktivní videoloterní terminály za obdobná herní zařízení, jakými jsou výherní hrací přístroje. Z toho pak mylně dovozuje pochybení Ministerstva financí hned na několika úrovních (při povolování IVT, při stanovení maximální výše sázky či hodinové prohry, při určení délky platnosti vydaných povolení a v neposlední řadě nerespektování právních předpisů vydávaných obcemi za účelem regulace provozu loterií a jiných podobných her).

S tímto názorem však rozhodně nesouhlasíme. CLS navzdory technické podobnosti nejsou zařízeními typu VHP. Mají odlišnou funkčnost, technologickou strukturu, dokonalejší systém zabezpečení, a naprostou transparentnost prováděných operací. Proto k nim také není možné jako k VHP přistupovat.

Navíc je zcela zřejmé, že je tento systém z hlediska pořizovacích nákladů naprosto nesrovnatelný s VHP a pořizovací ceně musí odpovídat také amortizace a odpisy. Je proto zcela nemyslitelné, že by se návratnost takovýchto investic mohla vázat na dobu jednoho roku, na kterou mělo být dle názoru ombudsmana vydáváno Ministerstvem financí povolení k provozu. Doba vydaných povolení musí alespoň částečně návratnost takovýchto investic zohledňovat za dodržení podmínek loterního zákona.

Vytrvalá snaha o anulování rozdílů mezi VHP a CLS s IVT může vést ke zničení dokonalejšího a transparentnějšího systému, jehož provozování bylo státem povoleno, a které státu, na rozdíl od VHP, zaručuje potřebné kontrolní mechanismy.

Zpochybnění legitimity provozování těchto technologicky nejvyspělejších herních zařízení by ze strany provozovatelů vyvolalo oprávněně vznesené majetkové nároky vůči České republice a reálné riziko náhrady škod z titulu zmařených investic v řádech desítek miliard Kč.

Pokud v důsledku vyvolaného mediálního či politického tlaku bude ze strany Ministerstva financí nebo jiných orgánů státní správy či samosprávy docházet k zásahům do oprávněných zájmů provozovatelů, budou sami provozovatelé nuceni obrátit se na veřejného ochránce práv s podnětem k ochraně před takovým jednáním, neodpovídajícím principům demokratického právního státu.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY