Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.
Ilegálové v herním průmyslu si ze státu dělají legraci. Ten přichází o miliony
18. 06. 2012
Na daních o miliardy, na pokutách za zakázanou reklamu o miliony korun přichází daňoví poplatníci kvůli neschopnosti nebo nezájmu ministerstva financí. Chybějící peníze pak stát vybírá na vyšší spotřební dani a nižších důchodech.
"Kdyby pan ministr Kalousek uměl zdanit nelegální internetové provozovatele her a sázek, a zkrotit obrovské daňové úniky v jiných oblastech průmyslu, tak by současné vládní reformy nemusely mít na lidi zdaleka takový dopad," říká výkonný ředitel největšího profesního sdružení legálních provozovatelů herního průmyslu Petr Vrzáň a dodává: "když pan ministr tak rád mluví o tom, že se musíme smířit s koncem údajných zlatých časů na Klondike, tak by bylo velmi záslužné, kdyby podobnou iniciativu rozvinul na více frontách."
Legální provozovatelé herního průmyslu v posledních týdnech hodně rozladil postup státních úředníků, kteří nedokáží, nebo nechtějí zabránit zjevnému porušování loterního zákona. Ten zakazuje reklamu zahraničním provozovatelům internetových heren a sázkových portálů. Za porušení zákona může stát vybírat pokuty až dva miliony korun. Jednotliví úředníci napříč státní správou si to však přehazují jako horký brambor. Ministerstvo financí pod vedením Miroslava Kalouska se omezilo na lakonické konstatování, že celou situaci monitoruje. Republiku přitom zaplavily ilegální billboardy hned několika společností.
"Je na tom "krásně" vidět pokrytectví lidí, kteří odpovídají, nebo se tak alespoň tváří, za chod státu. Na jedné straně jde tvrdě do legálního odvětví průmyslu, který tady odvádí daně a je plně pod kontrolou státu, takže je snadné mu takzvaně utáhnout šrouby. Na straně druhé slyšíme ze všech stran o daňových únicích v řádech desítek miliard, o podivných státních zakázkách, ale to je tabu. Tam se tak maximálně obviní policie ze šikany a zjevné porušování zákona v případě nelegální reklamy je věc, nad kterou se úplně mávne rukou," dodává Petr Vrzáň.
Představitelé legálního herního průmyslu, ze kterého by veřejné rozpočty mohly podle odhadů letos získat až deset miliard korun, proto vyzývají odpovědné instituce, aby zabránily porušování loterního zákona, a aby začaly měřit všem stejným metrem. Tato výzva se týká i neustále diskutovaného loterního zákona, který postavení a zdanění ilegálních internetových provozovatelů znovu vůbec neřeší!