Loterní průmysl ovládl legislativní chaos! Nelegálové tleskají...

14. 05. 2015

Rozmach černého trhu, výpadky veřejných příjmů, nerelevantní studie, nesmyslné daňové změny a odklad legislativy. Tak vypadá současná situace v oblasti herního byznysu. Situace je už nepřehledná i pro samotné provozovatele.

Úředníci Ministerstva financí v čele s náměstkem Ondřejem Závodským se ve svém boji proti hazardu ohánějí nerelevantními studiemi. Na jejich základě média informují o tom, že náklady spojené s gamblingem až 4x přesahují přínosy. Tato informace je však lživá. Žádná studie, která by podobnou skutečnost dokazovala, totiž neexistuje!

„Ministerstvo nejčastěji odkazuje na studii zvanou Společenské náklady na hazardní hraní v České republice. Je však nutné vědět, že tato studie (za čtvrt milionu korun) původně měla být zadána tak, aby mapovala náklady i výnosy z hazardu, což se nestalo. Materiál, na který se odkazuje i nový návrh zákona, výnosy zcela účelově opomíjí s vysvětlením, že tuto oblast nedokáže objektivně analyzovat. Vzorem pro zmíněný materiál však byla australská studie, která vhodnou metodiku k výpočtu výnosů našla a výsledkem je výnos ve výši až 12 miliard dolarů! Logicky by tedy stejná metodika musela vést k plusovým číslům i u nás, což se však úředníkům evidentně nehodilo. S podivem je i to, že studii, která se zabývá ekonomickými ukazateli, zpracovali lékaři a nikoliv ekonomové,“ uvedl Petr Vrzáň, prezident SPELOS.

Ministerstvo financí však studii i přesto, že je její vypovídací hodnota téměř nulová, využívá jako podklad k tvorbě nového zákona o hazardních hrách.

„Když už se úředníci zabývají finančními dopady, neměli by opomíjet fakt, že podle další odborné studie, tentokrát renomovaných právníků světové znalecké kanceláře PWC – se v případě ukončení provozu herních zařízení více než 60% těchto strojů přesune do nelegálních provozoven a výnosy z těchto strojů tak putují do šedé zóny. Výsledkem tak jsou stamilionové výpadky veřejných rozpočtů a financování sportu,“ upřesnil Vrzáň.

Nelegálních heren a soukromých hráčských klubů už jsou u nás stovky. Přibývá zejména tzv. kvízomatů a podobných zařízení, která obcházejí loterní zákon. Stát si s nimi poradit nedokáže.

„Přestože již před více než rokem náměstek MF Závodský prohlásil, že s nelegálními provozovateli rázně zatočí, nestalo se tak. Naopak někde začínají být nelegální kvízomaty tolerovány. Například brněnský politik Matěj Hollan se nedávno těchto zařízení zastal, když uvedl, že jsou v nich skutečně vědomostní otázky a na podporu černého trhu doplnil, že je podle něj lepší mít 5 přístrojů nelegálních, než 5 legálních. Současně informoval o tom, že již padla první pokuta provozovatelům. Zapomněl však dodat, že jde jen o mediální bublinu. Společnost VINDARON PRO, která téměř desetimilionovou pokutu dostala, ji prozatím platit nemusí se zdůvodněním, že by to pro ni mohlo být likvidační,“ dodává Vrzáň.

Provozovatelé loterií bojují o vytvoření jasné a přehledné legislativy, která by pevně stanovovala podmínky provozu v České republice s ohledem na veřejné příjmy, podnikatelské investice i boj proti nelegálním, převážně internetovým provozovatelům. V posledních letech se totiž podmínky mění prakticky ze dne na den. Poslední změnou je novela poslance Volného, která je nesystémová a řeší pouze změnu daňového zatížení, a to zcela odlišně, než je představou MF. Přijetí nového zákona, po kterém všichni dlouho volají, je odloženo.

 

Petr Vrzáň, prezident SPELOS

Tel: +420 724 834 375

Email: moc.soleps@soleps

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY