Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.
K ilegálům v herním průmyslu se přidávají firmy nabízející online poker
16. 08. 2012
Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů SPELOS dlouhodobě upozorňuje na fakt, že státní rozpočet ročně přichází o miliardy korun kvůli ilegálům v herním průmyslu. Těch stále přibývá a není divu. Ministerstvo financí jim totiž zatím nestanovilo jasná pravidla. Zdaleka se přitom nejedná pouze o nelegální zahraniční provozovatele internetových heren a sázkových portálů, jejichž ilegální billboardy zaplavují celou republiku.
„Legislativní díry“ využívají také společnosti, které nelegálně provozují prostřednictvím vlastních internetových stránek on – line poker. Konkrétně se jedná například o internetovou adresu www.sharerapidpoker.cz, jejímž prostřednictvím umožňuje pravděpodobně česká obchodní společnost ShareRapid účast na sázkových hrách. Sdružení SPELOS již v této souvislosti podalo na Ministerstvo financí podnět k prošetření.
„K provozu těchto karetních sázkových on-line her je totiž dle českého právního řádu nutné splnit všechny zákonné podmínky a být držitelem povolení Ministerstva financí. To ale rozhodně není případ výše uvedené společnosti. Ta má v předmětu podnikání uvedeny pouze běžné obchodní činnosti, přitom umožňuje hrát ve virtuálním prostoru, který nazývá první českou ryze pokerovou hernou, sázkové karetní hry,“ vysvětluje Petr Vrzáň.
On-line poker navíc představuje velká rizika. Každý potenciální účastník hry se sice musí zaregistrovat, to však samozřejmě pouze prostřednictvím internetu a tedy bez řádné kontroly. Poskytne tak osobní údaje a informace, které by mohl provozovatel portálu lehce zneužít.
„Neexistují zde žádná účinná opatření k zamezení hry mladistvých, kontrola ze strany státního dozoru ani odvodové a daňové povinnosti, čímž dochází k daňovým únikům. A ty nejsou právě malé - webové stránky této společnosti totiž mají jen na sociální síti Facebook více než 5 000 fanoušků. Pochopitelně bez toho, aby z provozu online her měl stát, obce či města jakýkoliv užitek,“ upozorňuje na rizika výkonný ředitel SPELOS a dodává, že vklady účastníků těchto her lze provést bankovním převodem, pomocí PayPal nebo SMS.
V případě, že Ministerstvo financí neučiní patřičné kroky vedoucí k zamezení dalšího neoprávněného provozu a daňových úniků ze strany této společnosti, může být tato laxnost zneužita dalšími nelegálními provozovateli!