Dělení hazardu na měkký a tvrdý je nesmysl!

10. 09. 2015

Fortuna a Sazka rozdělují trh na měkký a tvrdý hazard. Neslušela by nám lépe Fantomasova daň z práva na život? Za měkký hazard se pokládají oni, tedy kursové sázky a loterie, co mají mít 23procentní daň. Provozovatelé technických zařízení však 28 procent, říká pro ParlamentníListy.cz Petr Vrzáň.

Uvažované diferencované zdanění hazardu vyvolává poprask. Jde o rozdíl pěti procent. Co je skutečně za tím?

 Podle Andreje Babiše Sazka a Fortuna, když říká, že velcí kluci si to nějak vylobbovali. Tím začali nebezpečně rozdělovat trh na měkký a tvrdý hazard. Za měkký hazard se pokládají oni, tedy kursové sázky a loterie, co mají mít 23procentní daň. Provozovatelé technických zařízení však 28 procent. Je bohužel smutné, že této nebezpečné diferenciaci, která je pro nás daňovou prohibicí, začali naslouchat politici a rozhodli takto ji předložit v podobě koaličního návrhu. Mají tak zřejmě posloužit snaze vyčistit trh od jednoho segmentu her a předat jej šedé zóně. Vůči legálnímu podnikání se vymezují, jako bychom dělali něco zavrženíhodného, něco na okraji společenské akceptovatelnosti. Někdy si proto říkám, že když jsme takto veřejně pranýřováni, zda by nám lépe neslušela legendární Fantomasova daň z práva na život.

 Přitom právě dálkové hraní je z hlediska závislosti mnohem nebezpečnější. Dneska je ale v podstatě nezdaněné.

 Ano. Našich asi osm tuzemských sázkových kanceláří má právo provozovat dálkové hraní, ale po předchozí registraci hráčů na kamenných pobočkách. To ovšem nemusí plnit zahraniční provozovatelé kursových sázek, kteří je provozují v českých mutacích bez povolení ministerstva financí, a tedy bez zdanění, s odvoláním na licence v zemích Evropské unie. Proto mají obrovskou konkurenční výhodu díky menším nákladům.

 Co byste v této situaci doporučil vládě?

 Aby se vrátila ke svému programovému prohlášení, prioritně řešila zdanění nelegálních on-line provozovatelů a zrušila jim tím konečně daňové prázdniny a přestala s překotnými novelami pronásledovat zavedené tuzemské firmy provozující herní průmysl.


<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY